Aký zvoliť tvar konštrukcie pri montovanej hale?

Aký zvoliť tvar konštrukcie pri montovanej hale?

Váhate, či pri hale zvoliť oblúkový alebo sedlový tvar strechy? Aké sú výhody jednotlivých typov? Ktoré sú obľúbenejšie a prečo? Poradíme vám, na čom pri výbere tvaru konštrukcie montovanej haly naozaj (ne)záleží.

Podľa čoho vyberať tvar konštrukcie? Na čom pri výbere záleží?

Vzhľad až na druhom mieste – pri návrhu konštrukcie haly ide prevažne o statiku. To je bod číslo jedna a na ten treba klásť najväčší dôraz. Hala musí byť samozrejme pekná na pohľad, ale hlavne musí niečo vydržať. Bezpečnosť predovšetkým.

Oblúková alebo sedlová strecha haly?


Pokiaľ sa pozrieme napr. na riešenie skladových hál a samotný rádius oblúkovej a sedlovej strechy, tak oblúková hala ponúka oveľa väčšiu kapacitu na skladovanie. Pokiaľ teda riešite pre potreby skladovania každý meter, bude zrejme tento typ konštrukcie pre vás jasnou voľbou, pretože pri porovnaní hál s rovnakou výškou stien ponúka oblúková hala priestoru oveľa viac. Je tiež vzdušnejší.

Pre mnohých zákazníkov je oblúkový tvar konštrukcie lákavejší z toho dôvodu, že sa na streche menej drží voda a sneh. Dôležité je ale spomenúť, že plachta na oblúkovú halu má úplne rovnaké vlastnosti ako plachta pri streche sedlovej. Ide teda často len o „lepší pocit“ majiteľa.

Oblúková alebo sedlová strecha haly?

Typ konštrukcie haly má vplyv aj na kotvenie – prečo?


Nie je pevne dané, že skladová hala musí mať oblúkový tvar a iná vždy sedlový tvar. Je to o tom, že v podstate oblúk inak prenáša sily do podložia a sme halu schopní kotviť až do šírky 36 m iba na spevnenom podloží, respektíve štrkovom podloží alebo existujúcu asfaltovú plochu. Pre túto halu nie je priamo potrebné robiť betónové pätky alebo pasy. Keďže u hál o veľkosti 25 m a sedlovou konštrukciou, tak tam už s väčšou pravdepodobnosťou statik bude chcieť betónový pás alebo pätky.

V rámci oblúkovej strechy sa teda sily eliminujú do podložia tak, že váha pôsobí ako celok. Kde pri sedlovej konštrukcii sú prevažne jednotlivé stĺpy, ktoré pôsobia bodovo a konštrukcia do A sa snaží prelomiť a roztvoriť. Oblúk nám dovoľuje ísť do slabšej profilácie, než v prípade sedlovej konštrukcie. Vždy ale samozrejme záleží na danej veľkosti a snehovej záťaži.

Pri niektorej hale nemusí byť rozdiel medzi oblúkovou a sedlovou konštrukciou takmer žiadny, niekde môže byť rozdiel pomerne markantný (napr. pri vysokej snehovej oblasti).

Pri niektorej hale nemusí byť rozdiel medzi oblúkovou a sedlovou konštrukciou takmer žiadny, niekde môže byť rozdiel pomerne markantný (napr. pri vysokej snehovej oblasti).

Oblúkový typ konštrukcie je zo statického hľadiska výhodnejší ako sedlová konštrukcia.

Oceľová konštrukcia haly - vždy na mieru


Sedlové konštrukcie sú na výrobu jednoduchšie, odpadá proces zakružovania (ohýbania). Aj napriek tomu, že je výroba oblúkovej haly náročnejšia (z pohľadu nutnosti ohýbania profilov), drvivá väčšina oceľových hál od nás z výroby odchádza v oblúkovom prevedení. Tento typ haly má aj väčšiu históriu, boli v minulosti rozhodne viac využívané.

Ich výhodou je práve aj to, že nie je vždy nutné upravovať existujúci povrch (betónovanie).

Pokiaľ si zákazník z akéhokoľvek dôvodu praje strechu sedlovú, samozrejme halu navrhneme podľa jeho predstáv. Môže to byť napríklad z architektonického hľadiska, aby hala lepšie zapadla do okolia a sedela viac do celkového konceptu areálu.

Sme výrobcovia, prispôsobíme teda riešenie vždy individuálnym požiadavkám.

A aké sú možnosti pri ľahkej stanovej konštrukcii?


Pri hliníkových konštrukciách hál sa prevažne volí variant sedlovej strechy. Hliníkové profily sa veľmi často neskružujú, pretože u nich môže dochádzať k rôznym deformáciám. U stanových hál nemá konštrukcia taký vplyv na kotvenie, pretože tieto haly sú ľahšie a prevažne do nižších snehových oblastí.

Pri návrhu hliníkovej konštrukcie zákazníkom preto štandardne ponúkame strechu sedlovú, ale pokiaľ by bolo potrebné, pri vhodnom zvolení profilu a rádiusu dokážeme skrúžiť aj hliník a dodať atypickú stanovú konštrukciu. Vlastná výroba nám to umožňuje.

Stále váhate nad tým, aký typ konštrukcie haly zvoliť?
Ozvite sa nám, prejdeme s vami možnosti aj ich výhody a nevýhody.

Ďalšie články z nášho blogu o halách

Prejsť na blog
Má vaše dieťa talent na motoristický šport? Vyskúšajte si to v športovej hale PRAGA ARENA.

Má vaše dieťa talent na motoristický šport? Vyskúšajte si to v športovej hale PRAGA ARENA.

Hovoria doma deti často o tom, že by raz chceli byť ako pretekári Jan Kopecký alebo napríklad Martin Prokop? Vezmite ich za slovo. Vyskúšajte s nimi motokáry v najmodernejšom a najväčšom špeciálnom areáli v Českej republike. Každú nedeľu v športovej hale Praga Arena s profesionálmi a profesionálne – v Karting Academy.

Prečítať si článok
Príbytok, nábytok, ...dobytok! Ako ustajniť hospodárske zvieratá v ekologickom poľnohospodárstve

Príbytok, nábytok, ...dobytok! Ako ustajniť hospodárske zvieratá v ekologickom poľnohospodárstve

Nie je bio, ako bio. Ekologické poľnohospodárstvo je definované mnohými pravidlami, ktoré určujú zloženie a pôvod krmiva, zásady zdravotnej starostlivosti o dobytok, celkovú ekologickú udržateľnosť farmy a v neposlednom rade aj spôsob ustajnenia zvierat. A práve tomu sa v článku pozrieme na zúbok, teda v našom prípade skôr na paznecht.

Prečítať si článok
Česká republika ako sklad a montážny závod Európy? Prefabrikované haly namiesto polí.

Česká republika ako sklad a montážny závod Európy? Prefabrikované haly namiesto polí.

Česká republika je známa ako srdce Európy. Je však aj jednou z hlavných tepien a bránou do strednej Európy. Jej geografická poloha evidentne ovplyvňuje aj pozíciu v priemysle. Je to už 30 rokov od zamatovej revolúcie v roku 1989, ktorej hlavným cieľom bolo vyrovnať sa európskym krajinám. Obrovské rozdiely sa iste rapídne znížili, ale aj tak sa Česi stále pokladajú za tak trochu chudobných príbuzných.

Prečítať si článok
Predchádzajúci Nasledujúce
Nezáväzný dopyt