Oblúkové haly - na skladovanie aj šport

Oblúkové haly - na skladovanie aj šport

Aké sú možnosti pri návrhu a výstavbe oblúkových hál? Aké je ich najčastejšie využitie, základné vlastnosti a aká dlhá je životnosť konštrukcie i opláštenia? Je potrebné stavebné povolenie? Spísali sme to najdôležitejšie, čo by vás ohľadom výstavby oblúkových hál mohlo zaujímať.

Veľmi univerzálnym typom montovanej haly, ktorá môže slúžiť v podstate na čokoľvek, je oblúková hala. Pokiaľ by sme ale mali byť konkrétnejší, tak najčastejšie využitie nachádza v priemysle ako priestor na skladovanie. Pokiaľ potrebujete uskladniť materiál na výrobu alebo už hotové výrobky, oblúková plachtová hala vám bude na tieto účely skvele vyhovovať.

Haly s oblúkovou strechou sa využívajú aj na zastrešenie športovísk. Je ale potrebné myslieť na to, že hala nemá žiadne tepelnoizolačné vlastnosti a slúži tak iba na predĺženie sezóny, napr. na multifunkčnom ihrisku. Nebavíme sa tu teda o klasickej športovej hale.

Svoje využitie nájde aj v poľnohospodárstve, kde sa stavia oblúková hala pre hovädzí dobytok alebo na seno. Môže slúžiť aj na parkovanie poľnohospodárskej techniky.

 

Oblouková hala UT

Konstrukce obloukové haly UTS

 

Základné vlastnosti oblúkovej plachtovej haly

 • dĺžka, šírka aj výška na mieru
 • kvalitné certifikované opláštenie
 • farebnosť podľa palety RAL
 • montáž vr. servisu

Každý odbor je iný a má svoje určité špecifiká. Rovnako tak aj každá firma má iné požiadavky a možnosti. S tými si ale my dokážeme hravo poradiť. Ako výrobca montovaných hál máme takmer neobmedzené možnosti a môžeme výrobu vždy prispôsobiť konkrétnej zákazke na mieru.

Pokiaľ sa zameriame na rozmery samotnej haly, sú veľmi variabilné. Závisí buď na priestorových možnostiach areálu, finančných možnostiach investora či legislatívnych možnostiach (v prípade, že sa riešia odstupové vzdialenosti). Haly, ktoré vyrábame, sú vždy na zákazku a rozmery sa tak takmer vždy líšia.

Návrh haly na mieru

Stačí vám výška haly 2 m, pretože s ohľadom na sortiment nemôžete stohovať palety?
Alebo naopak potrebujete výšku 7,5 m, pretože tovar stohovať môžete a do haly plánuje regálový systém?

Navrhneme a vyrobíme vám halu presne tak, ako potrebujete.

Montovaná oblouková hala

Aká je povrchová úprava konštrukcie oblúkových hál?

Oceľové konštrukcie hál sú opatrené ochrannými nátermi av prípadoch zvýšenej ochrany je opatrená zinkovaním. Tam, kde sú kladené zvýšené nároky na požiarnu odolnosť nosnej konštrukcie, je konštrukcia opatrená špeciálnym protipožiarnym náterom.

Oblouková hala

Aká je životnosť haly?

Na montované haly dávame záruku na dielo týkajúce sa konštrukcie vrátane opláštenia. Štandardne sa jedná o lehotu 48 mesiacov. Čo sa týka plachty na oblúkovú halu - vždy od nás budete počuť to isté, životnosť opláštenia je minimálne 15-20 rokov, životnosť konštrukcie je v radoch desiatok rokov.

„Firma POLAK CZ funguje 30 rokov a zatiaľ sme opláštenie menili iba raz. Plachty a ich vlastnosti samozrejme v priebehu rokov prešli ďalším vývojom, takže sa dá očakávať, že vydržia oveľa viac, než uvádzame. Skúsenosti z praxe nám to len potvrdzujú.„

                                                                               Vojtěch Svoboda – obchodný manažér

Oblouková hala na seno

Stavebné povolenie - áno alebo nie?

Variantov je viac, väčšinou je však potrebné buď klasické stavebné povolenie alebo ohláška. Rozhodnutie záleží na miestne príslušnom stavebnom úrade, ktorý rozhoduje na základe svojho uváženia a vždy záleží na veľkosti stavby.

Pri stavbe oblúkovej haly na ohlášku (dočasná stavba na 3 roky) buď musí vlastník po uplynutí danej doby prejsť procesom stavebného povolenia alebo stavbu trvalo odstrániť. Predtým bolo možné ohlášku predlžovať, dnes to už nie je možné. Z hľadiska náročnosti vybavenia je momentálne rozdiel medzi vybavením ohlášky a stavebným povolením v podstate zanedbateľný. Preto pokiaľ to okolnosti umožňujú, je lepšie všetko vybaviť rovno na začiatku.

Zaujíma vás viac informácií? Nájdete ich prehľadne v tomto článku.

Oblouková hala na skot

Oblúková hala a jej cena?

Cena haly sa neprepočítava na metre štvorcové. To bohužiaľ nejde, preto neexistuje žiadna vzorová tabuľka, podľa ktorej by bolo možné si laickým okom cenovú ponuku vypočítať. Konečná cena haly sa reálne odvíja nielen od rozmerov, ale svoju úlohu tu zohráva aj snehového zaťaženia pre danú oblasť, rovnako tak zaťažené vetrom, ktoré je potrebné pri návrhu zohľadniť, alebo vybavenie haly (elektroinštalácia, sekcionálne brány atď.)

Máte záujem o nezáväznú cenovú ponuku? Ozvite sa nám.

Oblouková skladovací hala

Ako vybrať dodávateľa oblúkovej haly?

Sústreďte sa najmä na:

 • referencie
 • certifikácia
 • ako funguje na trhu (ide o výrobcov alebo priekupníkov)
 • záručný / pozáručný servis
 • variabilita haly (je možné si rozmery prispôsobiť alebo ide o typizovanú výrobu)
 • montáž (bez montáže, kompletná montáž, šéfmontáž)
 • cena

Ďalšie články z nášho blogu o halách

Prejsť na blog
Má vaše dieťa talent na motoristický šport? Vyskúšajte si to v športovej hale PRAGA ARENA.

Má vaše dieťa talent na motoristický šport? Vyskúšajte si to v športovej hale PRAGA ARENA.

Hovoria doma deti často o tom, že by raz chceli byť ako pretekári Jan Kopecký alebo napríklad Martin Prokop? Vezmite ich za slovo. Vyskúšajte s nimi motokáry v najmodernejšom a najväčšom špeciálnom areáli v Českej republike. Každú nedeľu v športovej hale Praga Arena s profesionálmi a profesionálne – v Karting Academy.

Prečítať si článok
Príbytok, nábytok, ...dobytok! Ako ustajniť hospodárske zvieratá v ekologickom poľnohospodárstve

Príbytok, nábytok, ...dobytok! Ako ustajniť hospodárske zvieratá v ekologickom poľnohospodárstve

Nie je bio, ako bio. Ekologické poľnohospodárstvo je definované mnohými pravidlami, ktoré určujú zloženie a pôvod krmiva, zásady zdravotnej starostlivosti o dobytok, celkovú ekologickú udržateľnosť farmy a v neposlednom rade aj spôsob ustajnenia zvierat. A práve tomu sa v článku pozrieme na zúbok, teda v našom prípade skôr na paznecht.

Prečítať si článok
Česká republika ako sklad a montážny závod Európy? Prefabrikované haly namiesto polí.

Česká republika ako sklad a montážny závod Európy? Prefabrikované haly namiesto polí.

Česká republika je známa ako srdce Európy. Je však aj jednou z hlavných tepien a bránou do strednej Európy. Jej geografická poloha evidentne ovplyvňuje aj pozíciu v priemysle. Je to už 30 rokov od zamatovej revolúcie v roku 1989, ktorej hlavným cieľom bolo vyrovnať sa európskym krajinám. Obrovské rozdiely sa iste rapídne znížili, ale aj tak sa Česi stále pokladajú za tak trochu chudobných príbuzných.

Prečítať si článok
Predchádzajúci Nasledujúce
Nezáväzný dopyt