A čo deti? Majú sa kam presťahovať? Môžu to robiť v škole bez športovej haly?

A čo deti? Majú sa kam presťahovať? Môžu to robiť v škole bez športovej haly?

Pohyb je zásadný pre dospelých, ale aj pre deti. Obzvlášť v čase, keď deti viac a viac trápi nadváha. Lenže niektoré školy nemajú ani telocvičňu, ani ihrisko a ani športovú halu v blízkosti, kam by sa uchýlili. Čo to pre deti znamená? Existuje jednoduché riešenie? Áno…

Počet obéznych detí stále rastie a rastie. Je to dané zlými stravovacími návykmi a sedavým spôsobom života. Počet hodín strávených pred počítačom alebo so smartfónom v ruke jednoznačne prevyšuje čas strávený hrou vonku a športovaním. Pritom ešte pred pár rokmi sa deti hemžili vonku, koľko im len rodičia dovolili. A to nielen na dedine, ale aj v mestách. Čo s tým robiť? Existujú 2 hlavné činitele, ktoré pohyb detí ovplyvňujú: Rodičia a škola.

Škola základ života a pravidelného športovania

V dnešnom uponáhľanom čase často majú rodičia problémy s voľným časom. Preto ani nie je možné, aby sa každý všedný deň stopercentne venovali športovaniu svojich detí. Cez víkend sa na rodinné aktivity určite čas nájde. To je však málo. Navyše sa tým nedajú nahradiť činnosti, ktoré deti robia spoločne v škole a ktoré majú vplyv na ich celý život:

Športovanie tvorí základ pre celkové zdravie a fyzické schopnosti

Fyzická zdatnosť, výdrž a obratnosť. Nejde o to, či dieťa dokáže vyliezť na strom alebo či dá v športovej hale počas hádzanárskeho zápasu 5 gólov. Pohyb, ktorý sa deti naučia, v starobe ako keby nájdu. Prejaví sa v celkovom zdravotnom stave.

Športovanie buduje sebavedomie a cieľavedomosť

Deti sa musia zmieriť s tým, že nie všetko pôjde ako po masle: Ak začnú hrať futbal, nenaučia sa hneď kľučkovať ako profesionálni hráči prvej ligy. To ich motivuje snažiť sa, rozvíjať svoje schopnosti, zdokonaľovať sa. Týmto spôsobom dochádza k zvyšovaniu zdravého sebavedomia a k cieľavedomosti. Tieto vlastnosti sa určite hodia aj do ostatných sfér života – či už do osobného, alebo do profesijného.

Športovanie rozvíja medziľudské schopnosti

Pri kolektívnom športe v školskej hale panuje atmosféra, ktorá deti naučí spolupracovať s ostatnými: Komunikujú s trénerom, medzi sebou a pri zápase aj so súpermi. To všetko posilňuje a vyvíja ich medziľudské vzťahy a schopnosti.

Škola bez športovej haly. Hŕba obmedzení hlavne pre deti

V mestách je úplne bežné, že školy majú svoju telocvičňu. Deti môžu aj pravidelne chodiť do špecializovaných športových hál, aby sa zdokonaľovali v určitom športe. Lenže v niektorých malomestách a hlavne na dedinách školy nemajú vlastnú telocvičňu ani obecnú športovú halu. Preto sú deti nútené prechádzať do susedných dedín, kde sa nejaké športovisko nachádza. A to nie je príjemné ani v lete, ani v zime.

Deti strácajú čas, ktorý by mohli investovať lepšie

Ako to pri hodine telocviku vyzerá na dedine, kde nie je žiadna športová hala pre deti? Opýtali sme sa učiteľa zo základnej školy vo Vrbátkach:

Bohužiaľ, nemáme pri škole telocvičňu. V obci nie je ani žiadna športová hala, kam by sme mohli chodiť cvičiť. Preto sa musíme presúvať viac ako kilometer do vedľajších Duban. Cesta tam aj späť nám zaberie zhruba 30 minút, a preto sme museli vytvoriť dvojhodinovky, aby sa nám telocvik vôbec vyplatil. Navyše, prechody nie sú príjemné tak v zime, ako v horúcich letných dňoch.
Lukáš Fusek

Deti tak majú týždenne miesto 2 hodín telocviku iba 1,5. A to je iba ideálny prípad, pretože s deťmi to nejde vždy úplne ľahko.

Najvýhodnejším riešením je montovaná športová hala

Stavba klasické telocvične je vo väčšine prípadov nedosiahnuteľná. Pre náklady a aj pre dispozície existujúcich školských budov. Preto je riešením športová hala, ktorú je možné úplne prispôsobiť konkrétnym potrebám školského zariadenia. Je možné zastrešiť napríklad existujúce ihrisko alebo športové halu vybaviť sociálnym zariadením, šatňami a pod. Najväčšou výhodou je však rýchla montáž, vďaka ktorej hala stojí za niekoľko mesiacov. V škole vo Vrbátkach sa už blýska na lepšie časy, ako potvrdzuje pán učiteľ:

Vo Vrbátkach aktuálne prebieha stavba multifunkčnej športovej haly, ktorá poslúži na školské účely a celej obci. Investíciu spolufinancuje obec. Veľmi sa tešíme na športovisko, ktoré poslúži nielen deťom, ale aj širokej verejnosti.
Lukáš Fusek

Potrebuje aj vaša škola moderné športovisko?
Tu sa pozrite, aké športové haly staviame.

Ďalšie články z nášho blogu o halách

Prejsť na blog
Má vaše dieťa talent na motoristický šport? Vyskúšajte si to v športovej hale PRAGA ARENA.

Má vaše dieťa talent na motoristický šport? Vyskúšajte si to v športovej hale PRAGA ARENA.

Hovoria doma deti často o tom, že by raz chceli byť ako pretekári Jan Kopecký alebo napríklad Martin Prokop? Vezmite ich za slovo. Vyskúšajte s nimi motokáry v najmodernejšom a najväčšom špeciálnom areáli v Českej republike. Každú nedeľu v športovej hale Praga Arena s profesionálmi a profesionálne – v Karting Academy.

Prečítať si článok
Príbytok, nábytok, ...dobytok! Ako ustajniť hospodárske zvieratá v ekologickom poľnohospodárstve

Príbytok, nábytok, ...dobytok! Ako ustajniť hospodárske zvieratá v ekologickom poľnohospodárstve

Nie je bio, ako bio. Ekologické poľnohospodárstvo je definované mnohými pravidlami, ktoré určujú zloženie a pôvod krmiva, zásady zdravotnej starostlivosti o dobytok, celkovú ekologickú udržateľnosť farmy a v neposlednom rade aj spôsob ustajnenia zvierat. A práve tomu sa v článku pozrieme na zúbok, teda v našom prípade skôr na paznecht.

Prečítať si článok
Česká republika ako sklad a montážny závod Európy? Prefabrikované haly namiesto polí.

Česká republika ako sklad a montážny závod Európy? Prefabrikované haly namiesto polí.

Česká republika je známa ako srdce Európy. Je však aj jednou z hlavných tepien a bránou do strednej Európy. Jej geografická poloha evidentne ovplyvňuje aj pozíciu v priemysle. Je to už 30 rokov od zamatovej revolúcie v roku 1989, ktorej hlavným cieľom bolo vyrovnať sa európskym krajinám. Obrovské rozdiely sa iste rapídne znížili, ale aj tak sa Česi stále pokladajú za tak trochu chudobných príbuzných.

Prečítať si článok
Predchádzajúci Nasledujúce
Nezáväzný dopyt