Plachtová vs. plechová hala: Rozdiely v cene a podobnosti vo funkcionalite

Plachtová vs. plechová hala: Rozdiely v cene a podobnosti vo funkcionalite

Chcete halu, ale neviete, aký variant zvoliť? Porovnali sme rozdiely, ktoré vám uľahčia rozhodovanie. Je plachta lepšia ako plech, alebo naopak? Kedy uprednostniť plech alebo zvoliť kombináciu?

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše. Hlavný rozdiel medzi plechovou a plachtovou halou je v cene. Plachta (PVC technická textília) je oveľa lacnejšia ako trapézový plech. Odhadom zhruba až 3 násobne. Pokiaľ sa rozhodnete pre plechovú halu, počítajte teda s tým, že v porovnaní s plachtovou halou je na každom metre štvorcovom poznať rozdiel v cene. A to nie práve zanedbateľný.

V našej ponuke hál nájdete haly plachtové aj plechové. Gró sú pre nás oblúkové plachtové haly, tých vyrábame najviac. Pokiaľ riešime dopyt na plechovú halu, nemá typ konštrukcie oblúkový, ale sedlový. Plechy sa samozrejme dajú dať aj na oblúkové konštrukcie, ale musia byť skružené, čo sú ďalšie náklady na výrobu a cena rastie. Preto sú naše plechové haly so sedlovou strechou – myslíme ekonomicky.

Prečo je plechová montovaná hala drahšia ako plachtová hala?


Samotné opláštenie plechovej haly je drahšie a montáž celej haly je dlhšia (tým pádom drahšia). Pri plachtovej hale jednoducho pretiahneme plachtu a je „hotovo“. Pri plechovej hale sa každý jeden panel pripevňuje a skrutkuje. Cenu tým pádom dvíhajú kotviace prvky (plechové Z alebo C profily), spojovací materiál (skrutky do trapézového plechu) a samozrejme aj čas montážnikov.

Plechová hala alebo plachtová hala: čo vlastne potrebujem?


Pokiaľ potrebujete skladovú halu / zastrešenie, tak nutne nepotrebujete plechovú halu z trapézového plechu. Plachtová hala svojou životnosťou 20 rokov je čo sa týka investície oveľa výhodnejšia. Aj ak by ste plachtu po 20 rokoch vymenili, tak stále náklady na novú plachtovú halu a výmenu, v porovnaní s obstaraním plechovej haly, sú takmer polovičné.

Samozrejme ale nie je plech ako plech. My používame kvalitný trapézový plech, ktorý niečo stojí.

Plachta je teda vo väčšine prípadov úplne dostačujú, prípadne je možné navrhnúť kombináciu – plachtová strecha + plechové bočné opláštenie. Plachta zaistí v hale denné svetlo a tým, že sa zníži množstvo plechov, dôjde k úspore nákladov.

V akých prípadoch zvoliť plech alebo kombináciu?

Tieto kombinované haly môžu stáť aj lokalitách mimo oplotených areálov – cez plechovú stenu sa do haly oveľa horšie niekto dostane, než cez plachtu. Je to teda najmä z dôvodu bezpečnosti.

Máte pozemok pre halu v opustenom areáli? Nie je strážený/kamerovaný?
Zvoľte trapézový plech po stenách.

Plachtová vs. plechová hala

Je v nich rozdiel? Líšia sa vlastnosti či špecifiká používania?


Plachta spĺňa to isté čo plech. Rozdiel v nich nevidíme.

Plech ani plachta nemá žiadne tepelnoizolačné vlastnosti. K plachtám máme navyše certifikáciu nehorľavosti (plech je nehorľavý tiež, ale certifikácia nie je bežne doložiteľná).

Pokiaľ sa pozrieme na rozdiely z pohľadu kondenzácie, tak plechová hala o niečo dlhšie drží teplo ako plachta. Plachta reaguje na zmeny teplôt rýchlejšie, preto v plechových halách môže dochádzať k väčšej kondenzácii, než pri plachtových.

Poškodená plachta alebo plech - čo je horšie?


Čo sa týka opráv pri poškodení plachty alebo plechu, je vždy jednoduchšie zavariť roztrhnutú plachtu, než vymieňať celý diel plechu. Veľkou výhodou je, že plachty máme na sklade. Servis je teda takmer okamžitý (pokiaľ nejde vo výnimočných prípadoch o farbu plachty, ktorá je neštandardná). Pri objednávkach plechov v malom množstve sa jeho cena samozrejme zvyšuje a je to o niečo zložitejší proces.

Preto vždy, ak sa objavia otázky typy:

„Čo keď plachtu poškodíme vysokozdvižným vozíkom?“
„Čo keď nám plachtu nabúra auto a roztrhne sa?“

Vždy radíme zvoliť radšej plachtu ako plech. Práve z týchto dôvodov.

Poškodenie plachtovej haly

Prispôsobte vzhľad haly danému miestu


Plachtové haly vyrábame mnohonásobne viac, než plechové. Sú ale situácie, kde je plech jasná voľba. Pokiaľ výstavba prebieha v areáli, kde všetky ostatné haly sú plechové, zvoľte tiež plechovú. S ohľadom na danú lokalitu tak nová hala pochopiteľne lepšie zapadne do okolia.

Na halu vám vyberieme taký plech, ktorý bude s okolím ladiť. Samozrejme je možné aj na plachtovú halu zvoliť napríklad striebornú plachtu, ale je to individuálne. Sto ľudí, sto chutí.

Stále ešte váhate? Ozvite sa nám. Preberieme spoločne možné varianty a nájdeme vám ideálne riešenie.

Ďalšie články z nášho blogu o halách

Prejsť na blog
Má vaše dieťa talent na motoristický šport? Vyskúšajte si to v športovej hale PRAGA ARENA.

Má vaše dieťa talent na motoristický šport? Vyskúšajte si to v športovej hale PRAGA ARENA.

Hovoria doma deti často o tom, že by raz chceli byť ako pretekári Jan Kopecký alebo napríklad Martin Prokop? Vezmite ich za slovo. Vyskúšajte s nimi motokáry v najmodernejšom a najväčšom špeciálnom areáli v Českej republike. Každú nedeľu v športovej hale Praga Arena s profesionálmi a profesionálne – v Karting Academy.

Prečítať si článok
Príbytok, nábytok, ...dobytok! Ako ustajniť hospodárske zvieratá v ekologickom poľnohospodárstve

Príbytok, nábytok, ...dobytok! Ako ustajniť hospodárske zvieratá v ekologickom poľnohospodárstve

Nie je bio, ako bio. Ekologické poľnohospodárstvo je definované mnohými pravidlami, ktoré určujú zloženie a pôvod krmiva, zásady zdravotnej starostlivosti o dobytok, celkovú ekologickú udržateľnosť farmy a v neposlednom rade aj spôsob ustajnenia zvierat. A práve tomu sa v článku pozrieme na zúbok, teda v našom prípade skôr na paznecht.

Prečítať si článok
Česká republika ako sklad a montážny závod Európy? Prefabrikované haly namiesto polí.

Česká republika ako sklad a montážny závod Európy? Prefabrikované haly namiesto polí.

Česká republika je známa ako srdce Európy. Je však aj jednou z hlavných tepien a bránou do strednej Európy. Jej geografická poloha evidentne ovplyvňuje aj pozíciu v priemysle. Je to už 30 rokov od zamatovej revolúcie v roku 1989, ktorej hlavným cieľom bolo vyrovnať sa európskym krajinám. Obrovské rozdiely sa iste rapídne znížili, ale aj tak sa Česi stále pokladajú za tak trochu chudobných príbuzných.

Prečítať si článok
Predchádzajúci Nasledujúce
Nezáväzný dopyt