Výhody montovaných hál v porovnaní s nafukovacími halami

Výhody montovaných hál v porovnaní s nafukovacími halami

S jesennom sychravom počasí nastáva pre niektoré športové oddiely zložitá situácia. Zatiaľ čo pri priaznivom počasí je možné využiť akýkoľvek vonkajší priestor ako telocvičňu, za mrazu a dažďa je potrebná značná odolnosť športovcov. A nemusí sa to týkať len športovcov dvojnohých. Na zasnežené ihrisko pre agility môžu aj tí štvornohí športovci len smutne pozerať. Strechu nad hlavou a trochu tepla by uvítali všetci! Riešením je montovaná hala alebo hala nafukovacia.

Výhody a nevýhody

Celoročné využitie priestoru ponúkajú rôzne druhy montovaných aj nafukovacích hál, ktoré však majú svoje pre a proti.

V prípade montovanej haly je obmedzenie dané tým, že sa nezaobídete bez vhodného miesta. Ak ho nemáte a potrebujete mať halu len v zime a cez leto využiť priestor bez haly, asi neostane nič iné, než zvoliť halu pretlakovú. V takej situácii sú napríklad malé tenisové kluby, ktoré majú obmedzený počet kurtov. Každú jeseň tak musia zvolať brigádu a dúfať, že príde dostatočné množstvo ľudí a halu spoločne postavia. To isté je potom potrebné urobiť na jar, keď je halu nutné zase odstrániť. V čase, keď nestojí, musí byť niekde uskladnená tak, aby sa neponičila. Častá montáž a demontáž so sebou nesie následok v podobe nižšej životnosti opláštenia oproti montovaným halám, a to až štvornásobne.

Pretlaková hala navyše funguje tak, že je do nej potrebné vháňať vzduch, aby udržala tvar. A to neustále. Ani vykurovanie pritom nie je úplne úsporné. Hala sa vykuruje teplým vzduchom. Najväčšie teplo sa tak drží pri strope, čo návštevníkov haly príliš nezahreje. Veľa teplého vzduchu sa tam tak vháňa zbytočne bez potrebného efektu. Ďalšou vecí je, že sa hala nedá vyvetrať.

Prečo montovaná hala?

Ak neriešite problém s miestom, je jednoznačne lepším variantom ľahká montovaná hala. Keď sme na začiatku zmieňovali psích športovcov, je ideálnym variantom mať vonkajšie ihrisko s parkúrom a priľahlú montovanú halu využívanú celoročne, kde sa môže behať cez prekážky za každého počasia. Vďaka tomu sa napríklad usporiadatelia pretekov nemusia obávať, že nevyjde počasie a preteky budú musieť rušiť. A to nielen pre dážď, ale napríklad aj pre veľké horúčavy.

Montovaná hala však nie je vhodná len na psie športy. Firma POLAK CZ sa môže pochváliť tým, že má na svojom konte najväčšiu plachtovú halu v Českej republike. Ide o Praga Arenu v Prahe, ktorá slúži ako okruh pre motokáry.

Železné konštrukcie si vyrábame sami, podľa priania zákazníka používame rôzne druhy opláštenia. Všetko už vyrobené prevážame priamo na miesto stavby a tam dávame dokopy.
Jaroslav Rozlívka, konateľ spoločnosti POLAK CZ

Ako dlho to trvá, záleží na špecifikácii. Obyčajnú ľahkú halu s textilným opláštením je možné postaviť za dva týždne.

Vždy si treba so zákazníkom o všetkom dôkladne prehovoriť a povedať, aké sú v jeho konkrétnom prípade možnosti. Cieľom je dôjsť k riešeniu, ktoré je schodné pre nás a splní očakávania zákazníka. Zákazník opíše, čo bude potrebovať, a spoločne vyberieme, čo bude preňho vhodné.
Jaroslav Rozlívka

Úsporné riešenie

Keď je ľahká montovaná hala postavená, už nič nebráni radosti z jej užívania. Životnosť opláštenia montovaných hál od spoločnosti POLAK CZ je podľa skúseností z praxe okolo 25 rokov. Jej prevádzka je pri voľbe vhodného vykurovania energeticky nenáročná. Takým sú napríklad plynové infražiariče, s ktorými je možné nasmerovať teplo tam, kde ho naozaj treba. 

Navyše je v prípade montovaných hál veľa možností, čím halu vybaviť tak, aby jej užívanie bolo komfortné po celý rok. Napríklad termoizolačná vložka zamedzí v zime mrazu a v lete, naopak, horúčave. Ani s vetraním nie je žiadny problém vďaka odvetrávacím oknám.

Lacnejšia možnosť nemusí byť najlepšia

Pri výbere vhodnej haly by nemala byť cena hlavným ukazovateľom. Čo človek ušetrí na začiatku, potom draho zaplatí na prevádzku. Vyššia obstarávacia cena montovanej haly od firmy POLAK CZ oproti pretlakovej hale sa vďaka nízkym prevádzkovým nákladom rýchlo vráti. Navyše je taká hala zárukou kvality vďaka dlhoročným skúsenostiam firmy, ktorej haly stoja po celom svete. Preverené boli aj v náročných klimatických podmienkach.

Ďalšie články z nášho blogu o halách

Prejsť na blog
Má vaše dieťa talent na motoristický šport? Vyskúšajte si to v športovej hale PRAGA ARENA.

Má vaše dieťa talent na motoristický šport? Vyskúšajte si to v športovej hale PRAGA ARENA.

Hovoria doma deti často o tom, že by raz chceli byť ako pretekári Jan Kopecký alebo napríklad Martin Prokop? Vezmite ich za slovo. Vyskúšajte s nimi motokáry v najmodernejšom a najväčšom špeciálnom areáli v Českej republike. Každú nedeľu v športovej hale Praga Arena s profesionálmi a profesionálne – v Karting Academy.

Prečítať si článok
Príbytok, nábytok, ...dobytok! Ako ustajniť hospodárske zvieratá v ekologickom poľnohospodárstve

Príbytok, nábytok, ...dobytok! Ako ustajniť hospodárske zvieratá v ekologickom poľnohospodárstve

Nie je bio, ako bio. Ekologické poľnohospodárstvo je definované mnohými pravidlami, ktoré určujú zloženie a pôvod krmiva, zásady zdravotnej starostlivosti o dobytok, celkovú ekologickú udržateľnosť farmy a v neposlednom rade aj spôsob ustajnenia zvierat. A práve tomu sa v článku pozrieme na zúbok, teda v našom prípade skôr na paznecht.

Prečítať si článok
Česká republika ako sklad a montážny závod Európy? Prefabrikované haly namiesto polí.

Česká republika ako sklad a montážny závod Európy? Prefabrikované haly namiesto polí.

Česká republika je známa ako srdce Európy. Je však aj jednou z hlavných tepien a bránou do strednej Európy. Jej geografická poloha evidentne ovplyvňuje aj pozíciu v priemysle. Je to už 30 rokov od zamatovej revolúcie v roku 1989, ktorej hlavným cieľom bolo vyrovnať sa európskym krajinám. Obrovské rozdiely sa iste rapídne znížili, ale aj tak sa Česi stále pokladajú za tak trochu chudobných príbuzných.

Prečítať si článok
Predchádzajúci Nasledujúce
Nezáväzný dopyt